Fejldsllektan - Piaget tanulselmlete
2009.03.22. 16:37
Piaget tanulselmlete
Jean Piaget (1896-1980) svjci pszicholgus fejldsllektani elmlete (szoks, nmikpp flrevezet, de magtl a szerztl ered kifejezssel, "genetikus tanulselmlet"-nek vagy "genetikus ismeretelmlet"-nek is nevezni); a plda sablon kora huszadik szzadi pszicholgia s annak alkalmazsai (pldul a pedaggia, didaktika) egyik meghatroz (sokat kritizlt, az elmlet rtkelsei, besorolsa vitatott, de tematizl hats) elmlete.
Tartalomjegyzk
Az elmlet trtnete
A szerz kutatsi programjt s annak eredmnyt ltalban "genetikus ismeretelmlet"-nek nevezte. Ezen nem azt rtette, hogy hisz az ismeretek gnek ltali meghatrozottsgban (ppensggel az ilyesfle elvek tagadi kz tartozott), hanem a "genetic" sz egy msik, paronim jelleg rtelmre ("fejlds", "fejldstrtnet") gondolt, teht ez egy olyan elmlet, amely az ismereteknek az egyn fejldsvel prhuzamos kifejldsvel, kibvlsvel foglalkozik.
Azaz annak trgyalsa, hogyan fejldnek az ismereteink: ezek (ki)fejldsnek (genezisnek) elmlete Robert L. Campbell (Department of Psychology, Brackett Hall 410A Clemson University) nevhez kthet. Korltozott mrtkben ugyan, de a mai rtelemben vve is tartalmaz az elmlet genetikus (gnekre utal) elemeket. Az adaptcis elmlet (pldul lentebb), noha semmikpp sem fogadja el, hogy ezek az egynre nzve teljesen s mindent meghatrozak lennnek.
Piaget elmlete egy tbb szz ves krdsre adott egyik, elvilagi lehetsges vlasz: "az ember tudsa teljes mrtkben a tapasztalatok s tanuls vgeredmnye" (szocildeterminizmus), "vagy rkltt-e, a csecsemvel vele szletik" (pszichogenetikus determinizmus)? Mindkt nzet rgta jelen volt az eurpai kultrban. Az elst mr az empirista filozfus, John Locke (1632–1704) is kpviselte (tabula rasa-elmlet), a XVIII. szzadban Helvtius francia filozfus a nevels mindenhatsgrl rt.
A msik nzetet kpviselte Jean-Jacques Rousseau (1712–1778), aki szerint az ember termszete vele szletik, s alapveten j, csak a trsadalom rontja meg; de hasonl, csak pp pesszimista vlemnyt fogalmazott meg (az ember szletsnl fogva rossz) a XIX. szzadban a filozfus Arthur Schopenhauer (1788–1860).
Charles Darwin s Gregor Mendel biolgusok sznre lpse jelents szaktudomnyos tmogatst adott a viselkeds rkldse elmletnek (alapot adva Cesare Lombroso (1836–1909) "szletett gonosztevk" elmletnek s Francis Galton (1822–1911) eugenikjnak, mg a XX. szzadban ezzel ers ellenhatst kpezett a behaviorizmus mozgalma. Piaget elmlete egyfajta kzputas vlaszt ad a krdsre, nem illeszthet egyik fejldselmleti szlssg keretbe sem.
Az elmlet pt Immanuel Kant ismeretelmletre, Charles Darwin fejldselmletre, a korabeli reformpedaggia s kognitv pszicholgia tanaira, de felhasznlja Piaget sajt, klinikai ksrleti kutatsainak s gyermekei lland megfigyelsnek s kikrdezsnek tapasztalatait is.
A diplomaszerzs utni els munkjaknt,(1919-tl Prizsban) a szerz intelligenciatesztek rtkelsvel foglalkozott Thodore Simon szmra, az els IQ-teszt-tpus (Binet-Simon-fle IQ-teszt) kidolgozjnak, Alfred Binet laboratriumnak vezetje volt. Azonban jobban rdekldtt a gyermekek rossz vlaszai, mint a tesztekbl levonhat statisztikai tanulsgok irnt. (Mirt csinlnak ilyen jellegzetes hibkat a gyerekek? Mirt nem a felnttek?) Elkezdte hrom sajt gyermekt figyelni, jtszani velk, egyszer tudomnyos s etikai problmk el lltva ket.
Az elmlet sszetevi
Az adaptcis elmlet
Az elmlet szerint az egyn lland klcsnhatsban l krnyezetvel, egyrszt alkalmazkodik hozz, a szervezet bels llapotnak megvltoztatsval ("akkomodci", azaz "idomuls"), msrszt pedig igyekszik megvltoztatni magt a krnyezetet is ("asszimilci", azaz "hasonts"). A szervezet s a krnyezet kzti "feszltsgek", llapotklnbsgek mindkt esetben kiegyenltdnek (a homeosztzis idelis, noha ltalban a kls-bels krnyezet vltozkonysga miatt el nem teljesen el nem rhet llapota), llandan egy egyenslyi llapot fel tartva. Az asszimilcis-akkomodcis folyamatok sszefoglal neve "adaptci" (alkalmazkods).
Az elme mkdse is vgs soron ezt szolglja, s ugyangy megfigyelhet mkdsben az asszimilcis s akkomodcis folyamatok antagonizmus|antagonisztikus egyenslya: a krnyezethez val ilyetn alkalmazkods az elme mkdsben is vgbemegy. Pldul amikor esznk, az tel a szervezet rszv vlik, ez asszimilci, mg ha les fny tz a szemnkbe, elfordtjuk a fejnket, ez akkomodci. Ha elmagyarzzk neknk a rablrmi nev krtyajtk szablyait, akkor ezt az ismeretanyagot kognitv szinten asszimilljuk, mg ha felvilgostanak minket valamely tvedsnkrl, akkor a sajt elmnket a krnyezethez igaztjuk, azaz akkomodldunk.
Az akkomodci felttelezse Piagetnl eleve kizrja, hogy t a pszichogenetikus elmletek hvnek tekitsk, hisz egy genetikailag tkletesen meghatrozott elme nem kpes vltoztatni nmagn, mrpedig az akkomodci ezt jelenten. Az egyn rkli a biolgiai s a szenzomotoros (rzkel s mozgat) kiegyenlt mechanizmusokat, de ettl fggetlenl, viselkedst a krnyezet jelents mrtkben befolysolni kpes. Viszont – amirt az adaptcis elmlet tbb-kevesebb (inkbb kevesebb) joggal modern rtelemben is "genetikus"-nak nevezhet – Kanttl ereden bizonyos elmebeli "a priori" (az egynnel szletett) mechanizmusok ltt mgis elfogadja, felttelezi, teht elmlete a szocil-determinizmust is tagadja.
Immanuel Kant az emberi tudat mkdst (pld. "A tiszta sz kritikja") gy kpzelte el, hogy az emberi megismers ketts rendszerben mkdik. Vannak a berkez adat-ok, melyeket rzkels, tapasztals tjn szerznk, s nem rklttek (a posteriori-ak). A tudsnak azonban vannak olyan, az emberrel vele szletett (a priori) ismeretei, melyek az adatok feldolgozst segtik. Ha modern kntsben rtelmezzk Kantot, az a priori kategrik valjban a gnekkel rkltt rtelmez rendszerekknt tekinthetek.
Immanuel Kant ilyesfajta rtelmezse mr megjelent a bcsi kr filozfusainl is, de szintn gy tesz pldul Konrad Lorenz osztrk biolgus. Lorenz „hivatalos” nletrajza szerint az 1930-as vek vge krl rt egy tanulmnyt Kant s a darwinizmus viszonyrl – ez szinte bizonyosan ugyanaz a "Kants Lehre vom apriorischen in Lichte gegenwrtiger Biologie" c., a Bltter fr Deutsche Philosophie c. folyiratban 1941-ben megjelent tanulmny, amire Noam Chomsky hivatkozik a "Nyelvszeti hozzjrulsok az elme tanulmnyozshoz" – "A jv" c. rsban, mely magyarul megjelent az Osiris kiad Mondattani szerkezetek – Nyelv s elme c. Chomsky-vlogatsban.[1] Eme rsa szerint Chomsky egyben tovbbi plda a fent emltett Kant-interpretcit elfogadkra. Az adatokat az rtelmez rendszerek hatlyuk al vonjk. Nincs kzvetlen nyers rzetadat, ahhoz mindig kell egy meglv sma. Ezt rti Piaget asszimilcin. Amit kapunk a vilgbl, azt hozzidomtjuk ahhoz, ami a fejnkben mr van. Az akkomodcin viszont azt rti, hogy ami a fejnkben van, idomul ahhoz, amit a vilgbl kaptunk. A kett egytt alkotja az alkalmazkods ciklikus biolgiai folyamatt, az adaptci folyamatt.
Piaget gy gondolta, hogy egsz elmlete egy kanti ciklicitst sugall az emberi megismers fejldsrl, legyen az a gyerek (vagy a tudomny fejldse). A mr emltett akkomodci, asszimilci s adaptci fogalmakkal prblja visszaadni azt a ciklicitst, amit mr Kant is hangslyozott.
Az egyensly-motivlt ismeretbvts elmlete
Piaget tagadta, hogy a gyermek elmje kiszolgltatott, passzv bbja lenne akr gnjeinek, akr a krnyezet ingereinek. Hite s tapasztalatai szerint a kognitv jelleg tuds megszerzsre bels erk hajtjk a gyermeket aktv informcikeressre. Ez a tana lett ksbb a motivcis kutatsok egyik elindtja. Piaget az informciszerzs elsdleges motivcijt az adaptcis folyamat egyenslyra trekvsben jellte meg: a kognitv fejldsben ksztets jelentkezik a krnyezettel val interakcira annak rdekben, hogy a kognitv funkcik lland mkdsben legyenek, az j ismeretek asszimilcija egyenslytalansgot szl, majd trekvs az egyenslyra j struktrt teremt. A kutatsok sztnzik az rdekldst, felfedezst s induktv tanulst, melyben a sajt aktivits sorn trtnik a megrts.
A strukturlis smk s reprezentcik elmlete
Piaget szerint, sszhangban az aktv tudsszerzs tanval, a gyereket gy kell tekinteni, mint egy minden irnt rdekld tudst, aki ksrleteket hajt vgre a krltte lv vilgon, hogy megnzze mi trtnik. Ezen miniatr ksrletek eredmnyeinek a gyermek tudatban val lekpezdseit Piaget smknak nevezte. Ha a gyerek j dolgot szlel, megprblja mr egy ltez smval megrteni, ez asszimilci. Ha nincs megfelel sma, a gyermek talaktja a vilgrl alkotott kpt gy, hogy lehetleg egy mr meglv smt mdost; e folyamat mr akkomodci. Az j ismeretek asszimilcija egyenslytalansgot szl, majd trekvs az egyenslyra j struktrt teremt.
A smk f feladata a vilg jelensgeinek 'reprezentcija. Piaget szerint egy trgy, vagy ltalban, egy jel reprezentcis funkcijrl akkor beszlhetnk, mikor el tudunk szakadni az ingerfggsgtl, vagyis a jel hatsra akkor is fel tudjuk idzni a jelentst, ha a jelentst kpez trgy pp nem elrhet az rzkels szmra. Ez a folyamat teht „tbb”, mint a puszta jelfelismers, amikor a jeltest s a jelents is rendelkezsre ll az rzkels szmra, s kpesek vagyunk a kt rzkelt trgyat sszekapcsolni. A reprezentci fogalma azta nagyv plyt futott be a kognitv pszicholgia|kognitv pszicholgiban.
A bonyolultabb smkat struktrnak nevezte (itt Piaget lnyegben absztrakt algebrai (matematika)csoportokhoz hasonl struktrk idegrendszeri reprezentcijnak az lettapasztalatok ltal tmogatott fokozatos kialakulsrl beszl. Piaget nemcsak orvos-pszicholgus volt, de rtett a logikhoz, a matematikhoz, st, valamennyire az absztrakt algebrhoz is – nem vletlen, hogy sokat foglalkozott a szmfogalom s a mennyisgek analzise gyermekkori kialakulsval). A struktrk cselekvsek kognitv reprezentciinak, a mveleteknek rendszerei. A felntt korra kialakult mveleti rendszer, Piaget szerint, ngy nagy rszre tagoldik: az els az llandnak tekintett egyedi elemekre vonatkoz mveletek (a halmazmveletek), a msodik a trgyakat megkonstrul mveletek (osztlyozsok, sorba rendezsek, id- s trbeli helyettestsek stb.), a harmadik az rtkeket megkonstrul mveletek (szmols), a negyedik az tletlogika, teht a matematiknak s minden tudomnynak az alapja. Gaul Gza: A tudomny ellentmondsai – avagy mit is tudunk a vilgrl?.
A szakaszelmlet
Fejldsllektani elmlete szerint a gyermek kognitv fejldsben vilgosan megklnbztethetek olyan szakaszok, melyek idbeli elhelyezkedse s tartama egynenknt vltozhat, de ettl eltekintve mindekire jellemzek, s egymshoz viszonytott sorrendjk szigoran meghatrozott, mindenkire egyformn rvnyes. E ngy, alszakaszokra is oszthat f szakasz a kvetkez:
- Szenzomotoros szakasz|rzkszervi-mozgsos szakasz (szenzomotoros peridus); cselekvses helyzetmegolds jellemzi;
- Mveletek eltti szakasz|Mveletek eltti szakasz: szemlletvezrls (intuitv) gondolkods s mg mindig nagyfok egocentrizmus jellemzi;
- Konkrt mveleti szakasz|A konkrt mveleti szakasz: internalizlt, reverzibilis cselekvsekkel megjelen gondolkodsi mveletek jellemzik;
- Formlis mveleti szakasz|A formlis mveleti szakasz; a kombinatorikus gondolkods, a hipotzis-alkots s dedukci kialakulsa.
Szenzomotoros szakasz
(0.-2. v)
A gyermek sajt testnek mozgatsval kapcsolatos ksrleteket vgez (meddig kell nyjtznia, hogy le tudja verni az gy szlre tett tnyrt, s mi trtnik, ha ez leesik). Kialakul sajt teste s a krnyezet megklnbztetsnek kpessge, s a trgyllandsg tudatosulsa (a trgyak akkor is lteznek, ha nem rzkeljk ket).
Ez az alapja annak, amit Piaget nhol "reprezentcis funkci"-nak nevez (pld. A strukturlis smk s reprezentcik elmlete|fentebb). Msfl-kt ves kor kztt megjelennek az els szavak, a gyermek beszlni kezd. Nemcsak a konkrt, kzzelfoghat trgyak reprezentlhatnak, jelezhetnek egy msik trgyat (fal az igazi lovat), de az olyan, nagymrtkben elvont (mert a reprezentlt trgyra, a jel jelentsre nem hasonlt) dolgok is, mint a szavak hangalakja. Emlkeztetl: a szerz a reprezentcik megltnek alapfelttelnek az ingerfggetlensget tartotta.
Mveletek eltti szakasz (2.-7.- v)
Msfl-kt ves korra a gyermek beszlni kezd, trgyak s szavak is szimbolizlhatnak egy msik trgyat.
"Mvelet"-nek egy olyan informcitalakt mentlis szablyt neveznk, amely megfordthat. Pldul, ha egy magas, vkony pohrbl alacsony, vastag pohrba ntjk a vizet, a felntt tudja, hogy a vzmennyisg nem vltozott (megmaradsi elv), s ugyanez a vzmennyisg visszanthet lenne, a gyermek azonban gy hiszi, a vz mennyisge cskent.
Piaget gy vlte, ez azrt van gy, mert egy konzervcis folyamatban a gyermek kptelen – s ez a mveletek eltti szakasz alapvet jellegzetessge – egy trgyat jellemz mennyisgek kzl egyszerre tbbet figyelembe venni (egydimenzis gondolkods). Ha pldul egy pnzkupacot egyenes sorba rakunk, a gyermek gy vli, abban tbb korong van, mint a kupacban, mert csak a szmra legjellemzbb mretet, a hosszsgot veszi tekintetbe.
A fejlds nemcsak a fizikai ,de a trsas vilg megrtsre is hatssal van. A gyermeket e szakaszban erklcsi realizmus jellemzi, gy vli, az erklcsi s jtkszablyok lland ltezssel br, abszolte szent, mdosthatatlan igazsgok, ha pldul megsrten a szleit, eltn egy aut, vagy valami ms bntetst okvetlenl kapna mg akkor is, ha szlei nem bntetnk meg. Az erkklcsi trvnyek ppoly trvnyek, mint a fizikaiak.
Konkrt mveleti szakasz
(7.-11. v)
Az absztrakt mveletek, szablyok felfogsra kpesek, de azokat csak konkrt trgyakra kpesek alkalmazni. Hipotziseinek ellenrzsben legfontosabb a szisztma nlkli tallgats szerepe. Megrti, hogy egyes trsas konvencik nknyesen is megvltoztathatak.
Formlis mveleti szakasz
(11. vtl)
Elvont (inger- s reprezentcifggetlen) kijelentsek logikai elemzsre kpes, hipotziseit mdszeresen ellenrizni kpes. Jvre, lehetsgekre s ideolgiai problmkra vonatkoz krdsekkel is foglalkozik.
Kritikk, az elmlet rtkelsei, besorolsa
Piaget amerikai statisztikus ksrleti pszicholgus kortrsai a kis szm alanyon vgzett, „gyermektanulmnyi” mdszert (sajt gyermekei megfigyelse) mint tudomnytalant kritizltk (Piaget is kritizlta a statisztikus intelligenciateszteket). Az elmlet kidolgozstl kezdve mintegy 30 ven t, a nagymrtkben szocildeterminizmus|szocildeterminista behaviorizmus uralta angolszsz nyelvterleten gyakorlatilag nemlteznek szmtott, 1932 s 1950 kztt a szerz semmilyen mvt sem fordtottk angolra, a hatvanas vekben azonban tanait jrafelfedeztk. Ekkoriban keveredett vitba viszont a pszichogenetikus deterministk egy szrnyval (Piaget-Chomsky-vita), az emberi nyelv veleszletettsgt hirdet Noam Chomsky s Jerry Fodor kvetivel.
Piaget tanaival sokan nem rtenek egyet. Szmos ksrletet vgeztek annak bizonytsra, hogy az ltala formlisnak nevezett problmkat a 12 v krli letkornl korbbi letkorban is meg lehet ismerni. Mindennek ellenre az felosztst tekintik a fejldsrl val gondolkods alapjnak.
A Piagettel kapcsolatos kritikkat Howard Gardner gy foglalja ssze:
- Piaget rtelemfelfogsa tlsgosan a nyelvi kpessgekhez kttt (verbalizmus). gy tnik, eredmnyei kevsb rvnyesek a nem-nyugati kultrkban, de nyugaton sem mindenkire egyformn alkalmazhatak. Piaget mintegy kis tudsnak tekinti a gyereket: "egy mvsz, egy jogsz, egy sportol, egy politikai vezet" jellegzetes kompetencii nla szmtson kvl maradhatnak.
- Sokak szerint az rtelmi fejlds sokkal folyamatosabb s fokozatosabb, mint ahogy azt Piaget sajtos ugrsokra pl rendszere felvzolja. Modern ksrleti eredmnyek alapjn gy tnik, Piaget sokszor albecslte vizsglati alanyainak kpessgeit, pldul a trgyllandsg felfogsra vagy utnzsra sokkal koraibb letkorban is kpesek a kisgyermekek, mint felttelezte.
- Piaget felttelezte, hogy az rtelmi fejlds fggetlen a konkrt anyagtl, amelyen a mveleteket vgezzk. Ma a pszicholgusok tbbsge msknt gondolja: az egyik terleten llhatunk jval alacsonyabb vagy magasabb szinten, mint egy msikon.
A genetikus ismeretelmletet, annak struktrkra s reprezentcikra vonatkoz tanai miatt, Plh Csaba a kognitv tudomnyok ttr elmletnek tekinti, szoks Piagetet a pedaggiai konstruktivizmus elfutrnak is tekinteni.
|