Szociolgia - A csald fogalma s funkcii
2009.03.19. 20:18
A csald fogalma, letciklusai s funkcii
A csald a trsadalmi kiscsoportok egyike. Csoportnak nevezzk az egyneknek olyan egytteseit, amelyeket bizonyos kzs ismrvek jellemeznek, ktnek ssze. Kiscsoportnak nevezzk azokat a csoportokat, amelyeknek tagjai olyan kis ltszmak, hogy egymst szemlyesen ismerik s egymssal tbb- kevsb szoros kapcsolatban vannak. Ilyenek teht a munkahelyi s lakhelyi kzssgek, iskolai osztlyok, kis egyesletek, krk, klubok, barti kzssgek, a rokonsg s a csald.
Meg szoks klnbzteti formlis s informlis csoportokat. Formlis csoportnak nevezzk azokat a csoportokat, amelyeket a szervezeti szablyok definilnak. Informlis csoportnak nevezzk azokat a csoportokat, amelyeket nem formlis szablyok definilnak, hanem szemlyes kapcsolatok, szimptik, kzs rdekek s azok kpviselete tart ssze.
Csaldnak nevezzk a szociolgiban az olyan egytt l kiscsoportot, amelynek tagjait vagy hzassgi kapcsolat, vagy leszrmazs, ms szval vrsgi (kivteles esetben rkbefogadsi) kapcsolat kti ssze. A statisztika csalddefincija ennl valamivel szkebb: csak a szlket (vagy egyedlll szlt) s velk egytt l nem hzas gyermekeiket szmtja a csaldhoz. Ennek alapjn 3 csaldtpust klnbztet meg: a hzasprt, a hzasprt gyermekkel, tovbb egy szlt gyermekkel.
Ezt szoks csaldmagnak, vagy nukleris csaldnak is nevezni. A csaldtl meg kell klnbztetni a hztarts fogalmt. Ez az egytt lak s a meglhetsi kltsgeket megoszt, egytt fogyaszt (tkez, tarts javakat kzsen hasznl) emberek csoportja, akik ltalban, de nem szksgkppen rokonok.
Klnfle hztartstpusokat klnbztethetnk meg:
- nukleris csaldi hztartsok
- kiterjesztett csaldi hztartsok
- tbb csaldmagbl ll hztartsok
- olyan hztartsok, amelyeknek tagjai kzl senki sem tartozik ugyanazon csaldmaghoz
- egyszemlyes hztarts
Hzassgtpusok:
Hzassgktsnek mondjuk a szociolgiban azt a cselekmnyt, amellyel felnttek hzastrsi-csaldi kapcsolatot ltestenek egyms kztt. A magyar s ms fejlett orszgok trsadalomstatisztikjban hzassgnak nevezik azt a jogi esemnyt, amelynek sorn egy frfi s egy n a jogszablyoknak megfelelen hzastrsi kapcsolatot ltest.
A hzassgnak igen sok fajtjt lehet az emberisg trtnelme folyamn s a mai trsadalmakban megklnbztetni:
- poligm hzassg: amikor egy frfinek, vagy egy nnek tbb hzastrsa van
- azonos nem felnttek hzassgszer egyttlse
- endogmia: a csoporton (trzsn, klnon, falun) belli hzassgkts
- exogmia: csoporton kvli hzassgkts
- homogmia: az adott trsadalmi osztlyon, rtegen, felekezeten, etnikumon belli hzassgkts
- heterogmia: amikor a vlegny s a menyasszony ms-ms osztly tagja
- vls: a hzassg felbontsa
A statisztikban ngyfle csaldi llapotot klnbztetnek meg:
- ntlen, hajadon
- hzas
- elvlt
- zvegy
A csaldszociolgia a szociolgia tudomnynak egyik legfejlettebb ga. Kutatsi terlete is a legtgabbak kz tartozik, a trtneti csaldkutatsoktl a hzastrsi konfliktusok kutatsig terjed. A hzassgktsek s vlsok adatait vente gyjti s kzli a npmozgalmi statisztika. A csaldi llapotra, a csaldok s a hztartsok sszettelre vonatkoz msik fontos adatforrs a npszmlls.
Elmletek
A csaldszociolgiban sokfle s sokszor egymsnak ellentmond elmleteket tallhatunk:
- a csaldfejlds evolucionista elmlete: Bachofen (1861) s Morgan (1871) nevhez fzdik. Szerintk az emberisg trtnetnek kezdetn, a fejlds els szakaszaiban a szexualits a trzsn bell teljesen szablyozatlan volt, teht csoporthzassg ltezett. Ksbb fokozatosan korltokat vezettek be a lehetsges nemi partnereket illeten. Ezt kveten a tbbnejsg vlt ltalnoss, majd a monogmia. Az azta vgzett kulturlis antropolgia vizsglatok az evolucionista elmletet megcfoltk.
- G. Murdock (1957) sszegyjttte 575 klnbz trsadalomra vonatkoz vizsglatok eredmnyeit, ennek alapjn azt llaptotta meg, hogy a monogmia a leggyakoribb hzassgtpus az emberisg trtnetben.
Azt lehet teht mondani, hogy a csald valamilyen formja minden emberi trsadalomban ltezett, de ezek a formk nagyon vltozatosak voltak.
A hzassgok trtneti vltozsainak elmletei:
- Le Play (1871): a hztarts a tbbcsaldos s trzscsaldos tpus uralma fell a nukleris hztartstpus tlslya irnyba vltozik a fejlett trsadalmakban.
- Parsons (1955): a modern gazdasg s trsadalom kvetelmnyeinek a csaldmag tagjaira korltozd hztarts felel meg, mert ennek a hztartsnak tagjai mozgkonyabbak, knnyebben vltoztatnak lakhelyet, munkahelyet. Ennek az elmletnek egy jabb vltozata szerint grbe vonal fejlds rvnyeslt: a gyjtget s vadsztrsadalmakban a nukleris csaldtpus volt az uralkod, mert nagy mozgkonysgra volt szksg, az agrrtrsadalmakban a tbbcsaldos egyttls, a modern ipari trsadalmakban jra a nuklearizldsi tendencia rvnyeslt.
- P. Lastett (1972): XVII. Szzadtl a nukleris csaldi hztarts volt szmszeren tlslyban.
A csald funkcii
A csaldnak t fontos funkcija van: termelsi funkci, fogyaszts funkci, reprodukcis funkci, felnttek pszichs vdelme, a gyermekek szocializcija.
A csaldok termelsi s fogyasztsi funkciinak cskkense azzal jr, hogy megersdtt a csaldtagok egyms kztti rzelmeinek a fontossga. A korbbi vszzadokban a hzassgktsnl dnt szerepet jtszottak a gazdasgi szempontok, ma viszont a hzastrsak egyms irnti rzelmei jtszanak szerepet a prvlasztsnl. Viszont az rzelmek knnyebben vltoznak, gy gyakrabban gyenglhet meg a hzassgot sszetart leglnyegesebb tnyez.
Shorter (1975): A hagyomnyos trsadalomban az rzelmek teljesen alrendelt szerepet jtszottak a prkapcsolatban, az 1700-as vek msodik felben indult meg Nyugat- Eurpban az els „szexulis forradalom”. Ennek sorn az rzelmek egyre nagyobb szerephez jutottak a prvlasztsban. Az 1960-as vekben jabb „szexulis forradalom” ment vgbe, ennek sorn a fiatalok mr teljesen fggetlentettk magukat a szexulis kapcsolatokat korltoz korbbi trsadalmi elrsoktl.
A csaldszociolgiai tudomnyos szakirodalom mellett az elmlt vtizedekben kialakult egy heves vita a csaldrl s annak jvjrl. Hrom tbor klnbztethet meg a vitban:
1. A kritikus tbor szerint: a csald a nk elnyomsnak s a gyermekek szemlyisgfejldse eltorztsnak intzmnye. A nemek kztti kapcsolatok lnyege a harc, a heteroszexulis kapcsolat egyrtelm az erszakkal, az anyasg egyrtelm a rabszolgasggal. A lelki betegsgek, pszichitriai problmk legfbb okai a csaldban tallhatk meg. Ezrt kvnatos lenne a csald teljes eltnse az emberi trsadalombl.
2. A neotradicionalista tbor: ellenzi a szlk felbomlst, a kt szl s gyermek tpus csaldtpustl eltr formk elterjedst, a homoszexualits tolerlst. Mindezen elveiknl sokkal kzismertebb a mvi abortusz engedlyezse elleni igen harcos fellpsk.
3. A szakmai tbor: olyan szakemberekbl ll,, akik munkja a problematikus helyzet csaldok segtsbl ll. A csaldok segtst, a problmk megoldst tartjk fontosnak.
A gyermekek, idsek helyzete a csaldban
Egszen a renesznsz korszakig a szlk nem sok szeretetet reztek gyermekeik, klnsen a csecsemk s egszen fiatal gyermekeik irnt. Ezt azrt sem tehettk, mert a csecsemk, kisgyermekek kzel fele meghalt. A XIV. szzadban lthatak az els jelei annak, hogy a kisgyermek a csald szmra rtkk vlik. A gyermekek rtknek, az irntuk rzett szeretetnek megnvekedsvel prhozamosan kialakult a gyermekkor fogalma. A modern korban egyrszt a gyermek igen nagy rtkk vlt a csaldban, msrszt a gyermekkor fokozatosan meghosszabbodott. Mindez paradox mdon azzal jrt, hogy a csaldok kevesebb gyermeket vllalnak, mert egyrszt a gyermekeiknek minl kedvezbb anyagi feltteleket akarnak teremteni, msrszt a kedvez anyagi felttelek biztostsa egyre kltsgesebb vlt.
A csaldszociolgia figyelme jabban fordult a felnttek s az ids szleik kztti kapcsolatokra. A felntt gyermekek s a kln hztartsban, teht kln nukleris csaldban l szleik kztti kapcsolatok meggyenglnek. Hasonlkppen elhalvnyulni lttk a testvrekkel s tvolabbi rokonokkal fenntartott kapcsolatokat is.
Nemzetkzi tendencik
A kvetkezket tudjuk biztosan elmondani a fejlett orszgokban megfigyelhet tendencikrl:
1. Az els hzassgkts tlagos letkora szaknyugat- Eurpban a XIX. Szzadban lnyegesen magasabb (a nknl 25 v krl) volt, mint Kelet- Eurpban (20 v krl vagy alatt). A nyugat- eurpai rszeken magasabb volt az letk vgig hajadon, illetve ntlen ember.
2. Az tlagos els hzassgktsi letkor: a II. vh utni idszakban a nyugat-eurpai s szak-amerikai orszgokban fiatalodott, az 1960-as vek kzepe tjn azonban megfordult ez a fiatalodsi tendencia.
3. Megntt a hzassgon kvl egyttlk arnya.
4. Az 1960-as vek kzepnek fordulatval megntt a hzassgon kvl szletsek arnya. Kt tpust lehet megklnbztetni: fiatal, egyedlll nk szlnek gyereket, mert nem trdnek vele, hogy a megtermkenylst elkerljk, tovbb a hzassgszeren egyttl prok tudatosan tervezett gyermekei.
5. Egyidejleg emelkedett a vlsi arnyszm.
6. Megntt az egy szl, aki gyermekvel l. Az ilyen hztartsok krben gyakoribb a szegnysg.
7. Megntt az egyszemlyes hztartsban lk arnya. Ennek egyik oka, hogy az ids hzasprok zveggy vlnak, msik oka, hogy az elvltak nem hzasodnak jra, illetve a fiatal felnttek mg nem hzasodnak meg, de megengedhetik maguknak, hogy nll hztartsban ljenek.
8. Cskken a csaldok gyermekszma.
Magyarorszgi helyzet
A nyers hzassgktsi arnyszm (az sszes npessgszmmal osztjk ezeknek a szmt, s ezer fre adjk meg a hzassgok szmt) a II. vh. utni els tz vben ltalban 10 fltt volt, azta lassan cskkent, 1995-ben mr csak 5,2 volt. Elssorban az elvlt nk hzassgktsnek gyakorisga cskkent. A nk els hzassgktsnek tlagos letkora ma is meglehetsen alacsony (1995-ben 22,2 v). Az els hzassgot kt frfiak tlagos letkora 25 v, a frjek s felesgek kztti tlagos korklnbsg 2,8 v. A nyugat-eurpai tendenciktl eltren Magyarorszgon elssorban elvlt s zvegy nk lnek lettrssal.
A nyers vlsi arnyszm, vagyis az ezer lakosra jut vlsok szma 1945-ben emelkedett fel, 1950-tl jra emelkedett, az utbbi vekben cskkent. A vlsok szma azonban nem mutatja pontosan a tnylegesen felboml hzassgok szmt, hiszen felteheten elg nagy szmban vannak az olyan hzasprok, amelyek tnylegesen kln lnek, de jogilag nem vltak el.
A hzassgon kvli szletsek arnya az sszes lveszlsek kztt 1945 utn elszr lecskkent a kt vh. kztti idszakhoz kpest, majd lassan nvekedni kezdett. Az utbbi vekben ersen n, de mg mindig sokkal alacsonyabb, mint egyes szak-eurpai orszgokban. A magyar trsadalomban elssorban az alacsony iskolai vgzettsg nk krben fordul el a hzassgon kvli szls.
Alapvet vltozsok trtntek a csaldok letben. Ezek kzl legkzenfekvbb a csaldi letciklus vltozsa a demogrfiai vltozsok kvetkeztben. Meghosszabbodott ugyanis a vrhat lettartam. Ma egy hzassg 40-50 vig eltarthat, rgen csak 20-30 vig tartott.
Ma a gazdasgi szerepek s ltalban az anyagi-vagyoni szempontok kisebb szerepet jtszanak a hzastrs kivlasztsnl, mint 1945 eltt. Ebben lnyeges szerepet jtszik az a tny, hogy rgebben a csaldok jelents rsze klnll gazdasgi egysgek voltak. Mivel az rzelmek a gazdasgi adottsgoknl lnyegesen vltozkonyabbak, a 40-50 vig tart hzassg folyamn a korbbinl gyakrabban llhat el olyan helyzet, amikor az rzelmek mr nem kpesek a hzastrsakat egytt tartani, ezrt klnlsre vagy vlsra kerl sor.
Az 1990-es vekben kt adatfelvtel volt Magyarorszgon, amely a csalddal kapcsolatos rtkeket kutatta. 1993-ban a szlkpes kor ni npessg s hasonl kor frfiak mintjtl krdeztk meg, hogy nyolc llts kzl melyikkel rt egyet. A kt llts kzl az egyik a XX. Szzad elejn elterjedt normkat fejezte ki, a msik az utols vtizedekben a fejlett orszgokban elterjed („posztmodern”) normt. Tbbnyire a hagyomnyos rtket s normt tkrz lltst helyeslk voltak tbbsgben. A gyermekvllalssal kapcsolatban: a legpozitvabb rtkelst kapta a hzastrssal s gyermekkel lni csaldforma.
A magyar trsadalomban az utols vtizedekben szmos olyan vltozs ment vgbe, amely megnehezti a csaldok szmra azt, hogy a csaldi funkcikat megfelelen ellssk. A fiatal hzasprok szmra a lakshoz juts igen nehz feladat, a csaldok letsznvonalt ersen differencilja az eltartott gyermekek szma. ppen ezrt fontos olyan intzmnyek ltrehozsa, amelyek a csaldoknak mindenfle problmahelyzetben segtsget tudnak nyjtani.
|