pkg2009
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Tananyag - 1 modul
 
Tananyag - 2-3-4 modul
 
Tananyag - 5-6 modul
 
Hasznos segdanyagok
 
A CD-rl!!!
 
Szociolgiai, csald s letmd, szocpolitika
Szociolgiai, csald s letmd, szocpolitika : Szociolgia elads anyaga - 2009. februr 28.

Szociolgia elads anyaga - 2009. februr 28.

  2009.03.02. 13:59

Ide kattintva tudod letlteni: pkg2009.gportal.hu/gindex.php
Az anyagot az ajnlott Andorka Rudolf: Bevezets a szociolgiba cm knyvbl egsztettem ki.


SZOCIOLGIA

2009. februr 28. elads anyaga

 

ra elejn ismtls az elz anyagbl. Feltett krdsek:

  • Mi a klnbsg a formlis s informlis csoport kztt?
  • Mirt j a trsadalomnak, hogy az egyn kveti a trsadalom normarendszert?
  • Szocializci fogalma.
  • Normk fogalma
  • Mik a normk tulajdonsgai?
  • Mi az, hogy attitd?
  • Tudja-e a normt egy szemly megvltoztatni?
  • Melyik vltozik knnyebben, a norma vagy az attitd?
  • Mit neveznk konformitsnak?
  • Mirt j az egynnek, hogyha csatlakozik egy csoporthoz?
  • Mivel jr a normk megszegse?
  • Mi a trsas identits?
  • Deviancia meghatrozsa

 

A csald meghatrozsa informlis vagy formlis csoportknt megkrdjelezhet.

Informlis, mert a hzastrsak vlasztjk egymst. Informlis mert, az egynek szemlyisge teljes egszben rvnyeslhet (ez azrt nem minden esetben rvnyes!)

Formlisnak lehet nevezni, mert ugyanazok a clok, a tagok nem vlasztjk egymst (pl: a gyermek nem vlasztja testvrt vagy szleit). A csaldot az llam egysgknt kezeli (lakstmogatsok, csaldtmogatsok esetn)

Vgeredmnyben mgis informlisnak tekintend.

 

A devins csoportok kirekesztdsnek mdja s mirtje.

Van egy tbbsgi trsadalom s van egy kisebbsg, melynek tagjai ms nzeteket vallanak. A tbbsgi trsadalom kirekeszt, mg a kisebbsg befel fordul.

Kzs a devins csoportokban, hogy a trsadalom normarendszerben valamit megkrdjeleznek.

Napjainkban azt lehet mondani, hogy a deviancia divatos. Nem felttlenl negatv, eltlend dolog. Pl: szubkultrk, mvszek. Azonban attl, hogy valaki azt lltja magrl, hogy devins, mg nem felttlenl igaz r.

 

 

A tbbsgi trsadalomnak mgis haszna van a kisebbsg ltezsbl, amik:

  1. A kisebbsgtl trtn elhatrolds kvetkeztben a mi normarendszernk ersdik. Megersti a tbbsgi trsadalom normarendszert. Eltlsen keresztl lehetsget nyjt a trsadalom tbbi tagjnak, hogy normit megerstse, a kzssgi sszetartozs lmnyt erstse.
    Pl: alkoholista szlkkel lv szomszd csald esete – az normikat s mdszereiket eltlem s gy a sajt sttuszom s mdszereim vletlenl sem fognak oda vezetni, hogy n is alkoholista szl legyek. Nem kvetem a negatv pldt.

  2. A devins csoport normarendszere is lehet majd a tbbsgi trsadalom normarendszere. A devins csoportban benne rejlik a vltozs, a trsadalmi fejlds lehetsge. A fejlds mozgatrugja, mert ha mindenki konform, akkor nincs vltozs, nincs fejlds sem.

 

Az jelent problmt, ha a trsadalom normarendszere megrendl. Pl: balkni hbor – az ottani normarendszerek az egyik naprl a msikra megvltoztak, eltntek. Els krben a trsadalom intzmnyeit tmadjk: llami intzmnyek. Majd eltrbe kerl az nrdek s a boltok kirakatait betrik, kifosztjk. Hihetetlen mlysgeit tapasztaljuk meg sajt emberi mivoltunknak.

 

Anmis llapotnak nevezzk azt az llapotot, amikor a trsadalmi normk meggyenglnek. Jellemzi az egyrtelm viselkedsi szablyok hinya. Ez egyben egy szocializcis zavar is. Az anmis llapot azt is jelenti, hogy a trsadalomban elfogadott clok s a megengedett eszkzk kztt ellentmonds van.

 

A szociolgia klasszikus devienciaelmletei az anmiaelmletek. Ezek magyarzzk ugyanis a makrotrsadalom jellemzivel, struktrjval, ellentmondsaival a devins viselkeds gyakorisgt. Egyben ezek azok az elmletek, amelyek a legkvetkezetesebben alkalmazzk azt a szemlletet, hogy a devins viselkedseknek kzs gykereik vannak.

Az anmia fogalma ezen elmletek alapjn:

  • Durkheim: az anmia a trsadalmi normk meggyenglsnek llapota, ami a gyors s nagy trsadalmi vltozsok hatsra ersdik fel.
  • Merton: Az anmia nem egyszeren a normk meggyenglse az adott trsadalomban, hanem a trsadalomban elfogadott clok s megengedett eszkzk kztti ellentmonds.

 

Ksrletek:

  1. Brtnksrlet: kb 30-40 vvel ezeltt. A ksrletben rsztvev alanyok tudjk, hogy ez egy kvetkezmnyek nlkli ksrlet. Klnbz feladatokat kapnak, amik teljestse a kvetkezmnynlklisg miatt nem lesz semmifle hatssal a ksbbi letkre. A felelssget az alanyok gy knnyen t tudjk helyezni msra. Vletlenszeren lettek kivlasztva az alanyok. Sorsolssal lett kivlasztva, hogy ki lesz a rab s ki lesz a brtnr. A ksrlet eredetileg 1 hnapig tartott volna.
    Nhny nap utn a brtnrk rbredtek hatalmukra s knoztk a rabokat. Odig fajultak a dolgok, hogy a ksrletet korbban le kellett lltani.

  2. ramtses ksrlet: Egy ksrleti szitucit modelleztek.A ksrletvezet (ids, professzor szer r) 2 emberrel beszlget. Az egyikk lesz a tanr ( a vizsglat alanya) a msikuk a tanul (beavatott ember). A vizsglat alanynak azt mondtk, hogy a kutats azt vizsglja, hogy az ramts mennyire befolysolja a lexiklis tudst. A kutats clja azonban valjban az volt, hogy a „rossz vlasz” esetn adand ramts esetn a tanr (kutats alanya) meddig hajland elmenni. Kln szobban volt a tanr s a dik, de a „fjdalom hangjai” thallatszottak.
    A legnagyobb krds, hogy hol veszti el az ember a realitst. Voltak, akik megkrdjeleztk a kutatst, de a professzor vlaszaira megnyugodtak.
    Sokan adtak hallos ramtseket is.

A mi nkpnket nagyban befolysolja az, hogy milyen informcikat kapunk azoktl, akiknek adunk a vlemnyre.

 

  1. Ksrlet: Behvtak egy lnyt s tbb fit erre a ksreltre. A lny lland volt, a fik vltoztak. k voltak az alanyok. A feladat az volt, hogy egy paravnnal elvlasztott helysgben (hogy ne lthassk egymst) beszlgetst kell folytatniuk arrl, amirl csak akartak. A paravn miatt a vizualits ki van zrva. Ez megakadlyozza a klsleges vonatkozs alapjn fellltott tleteket. A beszlgets sorn a fi kapott egy kpet, amin egy lny volt. Kt lehetsg: a kpen szerepl lny egy attraktv hlgy volt. Msik lehetsgen egy kevsb vonz hlgy volt. A beszlgetseket rgztettk majd ezeket elemeztk. A lny lland. A szpnek hitt lnnyal kedvesebbek, nyitottabbak. A nem vonznak hitt emberrel akadoz volt a beszlgets, zrkzottabbak voltak az alanyok.
    A lny beszlgetseit is elemeztk. Vizsgltk, hogy a lny hanghordozsa mennyire stabil, mennyire kovalens. Hogyan reagl minderre? A lny sokkal magabiztosabb volt, amikor szp lny kpe volt a fi kezben. A msik esetben sokkal inkbb elbizonytalanodott, befel fordult.

 

A vizualits nagyon fontos a vilgban val tjkozdsunkban. A trsadalom legtbb tagja ezen mechanizmusok alapjn mkdik.

 

 

Szocializci a csalddal kapcsolatban:

 

A csald az emberek egy csoportja, ahol a tagok kztt leszrmazsi kapcsolat van, hzassg vagy adoptci rvn. A szocializci els szntere.

 

Nukleris csald: nem bonthat tovbb. Tpusai:

  • Hzaspr
  • Hzaspr gyermekkel
  • Egy szl gyermekkel

 

Csald funkcii:

  • Szocializci
  • Reprodukci
  • Gazdasgi: Fogyaszti funkci
  • Gazdasgi: Termelsi funkci
  • Felnttek pszichs vdelme: szocializci felnttekre val alkalmazsa. Ez az a hely, ahol a szemlyisgnk legjobban tud rvnyeslni, ahol van valaki, akit rdekel a szemlyisgnk.

 

A modern trsadalmakban ttevdtt a hangsly a gazdasgi funkcirl az rzelmi funkcira. (ezt lehet vitatni Pl: karcsonyi vsrlsi lz a fogyasztsi funkcit ersti)

Azrt lehet ezt mgis lltani, mert az rzelmi funkci ersdse magasabb rend.

Pl: a gyermek szerepe a csaldban rgen s napjainkban:

  • Sprta;
  • Szexualits tabu a gyermekek eltt,
  • A gyermekek csaldi biztonsga: Ennek oka, hogy a rgi trsadalmakban a gyermekhalandsg nagyon nagy volt, gy kevsb ktdtek a szlk a gyermekeikhez. Az akkori trsadalom nem brta volna el a mostani normkkal ezt.
    A gyermekhalandsg cskkentshez az orvostudomny fejldse volt  szksges, ami gy a trsadalmi normk vltozshoz vezetett.

 

Hztarts: a csalddal szemben sokkal inkbb a gazdasgi funkcit hangslyozza. Egytt lak, meglhetsi kltsgeket megoszt, egytt fogyaszt emberek csoportja, akik ltalban, de nem szksgszeren rokonok.

 

Oktat, nevel formlis intzmnyek szksgessge:

Az igny kialakulsa szorosan sszefgg az ipari forradalommal. Eltte a feudalisztikus trsadalomban a nagy gazdasgokban a munkamenet elsajttsa knnyen tadhat volt a csaldon bell. Ipari forradalom utn megntt a szaktuds jelentsge. Sok embert kellett hirtelen kis helyen kezelni. Az emberek a vrosokba vndoroltak munkt szerezni (urbanizcis folyamat). Felbomlott a nagycsald. A vrosokba raml munkssg szmra megsznt a nagycsald vd szerepe, a gyrakban meghatrozott mdon, meghatrozott idbeosztsban kellett dolgozniuk. A munksok oktatsait meg kellett szervezni. Az ipari forradalom vltotta ki a tmegkpzs ignyt.

A normk s az rtkrendszerek is mdosultak az lettani vltozsok miatt. Nagycsald helyett kis csaldi egysgek.

Felttel lett az rni, olvasni tuds is.

 

Kzponti oktatsi intzmnyekben lehet oktatni = iskola.

Funkcii:

  • Az oktats: a trsadalomban felntt korban betltend szerepekhez szksges ismeretek tadsa az j generci tagjainak. Az j ismeretek elsajttst jelenti.  
  • a nevels: A viselkedsi normk s az ezek mgtti ismeretek tadsa. Nevels=szocializci. A formlis intzmnyek (iskola, voda, blcsde) a szocializci msodik szntert kpezik.
  • A trsadalmi integrci: egysges ismeretek tadsval, egysges kultrval megersti azt az rzst a fiatalokban, hogy egy nemzeti - trsadalmi kzssg tagjai.

 

Az iskola rtkrendje:

Kzposztly s fels osztly ltal kpviselt rtkekhez ll kzel s ellenttes az als trsadalmi rtegek ltal kpviselt rtkekkel. Kiemelten a kzposztly rtkeivel rt egyet. Az iskola hvatott egyenl eslyeket biztostani minden trsadalmi rtegbl rkez tanulja szmra.

 

Az iskola szerepe:

Kiegyenlteni az otthonrl hozott htrnyokat = eslyegyenlsg elve. Sajnos ez a valsgban nem, vagy csak ritkn rvnyesl.

 

Ezt bizonytja Bourdieu elmlete:
A francia trsadalmat vizsglta. Franciaorszgban nem mindenki beszl franciul. Ott az iskola az albbi mdon szelektl a klnbz rtegekbl kikerl gyermekek kztt. Amennyiben az eslyegyenlsg elve mkdik, a szrmazsi osztlyok s a vgs kikerlsi osztlyok kztt nincs ktttsg. Sajnos ez nem gy van. Az alsbb rtegekbl rkez gyermekek ltalban az als rtegekben esetleg a kzp rtegekbe jutnak. A kzp s felsosztly gyermekei is javarszt a sajt osztlyukban maradnak. Ez a struktra viszonylagos llandsgot ad a trsadalomnak. Amikor a szocializci kt szntere nem egy irnyba mutat az komoly konfliktusokhoz vezet. A formlis intzmnyek a trsadalmi reprodukcit biztostjk s nem jrulnak hozz az eslyegyenlsghez.

Az elvont gondolkodsra val kszsgnk a szocializcink sorn alakul ki. Elvont gondolkods minden, ami nem konkrt trgyakra, esemnyekre vonatkozik. Elvont pl: szeretet, jzuska.
Annak arnya, hogy az elvont gondolkods a csaldban milyen mrtkben fordul el, meghatrozza a gyermek ksbbi beilleszkedst. A formlis intzmny nem kpes arra, hogy az egyn kpessgeit nllan kezelje. Azt egy objektv skln kezeli (osztlyozs).
Amikor a gyermek szemlyisge mg nem szilrdul meg, az osztlyozs fixlhatja. (sok esetben ez htrny az nmegtls miatt)

 

gy az oktatsi intzmny szerepe az eslyegyenlsg biztostsa helyett inkbb kijellni a tanulk helyt a trsadalomban: ltszlag objektv krlmnyekkel be is lttatjk, hogy csak az arra rdemesek kerlnek kivlasztsra. Ennek eredmnye, hogy a trsadalmi mobilits helyett a trsadalmi struktra reprodukcijt figyelhetjk meg. (= az eslyegyenlsg helyett ersen meghatrozott az egyn helyzete a csaldi szocializcitl)

 

Pl:

talnos iskolk soksznsge lehetv teszi a szlknek az iskolk kztti szelekcit. Az iskolkban az osztlyok kztt is van szelektci

 

Integrlt oktatsi intzmny: minden trsadalmi rteg gyermekeit egyarnt oktatja

Szegreglt oktatsi intzmny: csak bizonyos osztlyok/rtegek/csoportok gyermekeit oktatja.

 

A kivteleket erstheti (amikor mgiscsak van trsadalmi mobilizci)

  • Kpessgeivel kitnik a gyermek
  • Az alsbb kategriban l szl kellen motivlt belsleg s nem hagyja, hogy a gyermek is ebben a rtegben maradjon. sztnzi s tmogatja a gyermeket.
  • A pedaggusok felismerik a helyzetet: a gyermek nem azrt van htrnyos helyzetbe, mert rosszak a kpessgei, hanem mert olyan a trsadalmi helyzete. Killnak mellette s tmogatjk a gyermeket.

 

rdekrvnyest kpessg az als osztly tagjainl lnyegesen alacsonyabb, mint a kzp ill. fels osztly tagjainl.

 

A szocializci meghatrozza azt, hogy mely trsadalmi rtegekhez tartozunk.

Az iskolarendszer nmagban nem kpes kiegyenlteni a szocializcis htrnyokat.

A szocializcis htrnyok trsadalmi htrnyokk vlnak.

 

A trsadalmi szerkezettel kapcsolatos legalapvetbb elmleti, filozfiai krds, hogy az emberi trsadalmakat mi jellemzi leginkbb: a harmnia s az egyttmkds vagy a konfliktus?

 

Harmnia elmlet s csereelmlet:

Trsadalmi folyamatok kiegyenltdnek. Az emberi trsadalmakat alapveten az egyttmkds jellemzi. A konfliktus csak kivteles jelensg. Ez azt felttelezi, hogy a trsadalomnak mindenki egysges alkot rsze. A trsadalomnak mindenkire, minden rtegre szksge van. A trsadalom tagjai egymssal javakat cserlnek (nemcsak anyagi, hanem eszmei, szellemi javakat is) pl: szeretet, segtsg, megbecsls

Adam Smith – lthatatlan kz elmlete. Azt mondja a csereelmletek  mentn, hogy az llamnak nem kell beavatkoznia a gazdasgba.

 

Konfliktus elmlet s knyszer elmlet:

Minden emberi trsadalmat alapveten jellemez a konfliktus, ami nem szksgszeren kros jelensg, mivel az viszi elre a trsadalmi fejldst.

Lnyegi lltsuk az, hogy nem mindenki szmra hoz hasznot a csere, mivel a hatalommal rendelkezk knyszert alkalmaznak az elnyomottakkal szemben.

Marx a konfliktus elmletek atyja. „A trsadalmak trtnete az osztlyharcok trtnete”

Hitte, hogy az osztlyharc a trsadalmi vltozs, fejlds mozgatereje, s az osztlyharc tjn fog megvalsulni az igazsgos trsadalom.  A termel eszkzket el kell venni a felsbb osztlytl s szt kell osztani az als s kzposztly kztt, gy elrhet a harmonikus trsadalom. Marx tmadinak ellenrve az ideolgival szemben az volt, hogy tlsgosan gazdasgi oldalrl kzeltette meg a trsadalmat.

 

A trsadalmak termszetes llapota az egyenltlensg. Minden trsadalomban vannak egyenltlensgek.

 

Egyenltlensg elmletek:

  • Egalitrius llspont szerint a teljes egyenlsg kvnatos. Kt f kpviselje: Karl Marx s Friedrich Engels.
    Az ltaluk felvzolt kommunista trsadalom jvkpe szerint jelenleg van egyenltlensg, de ez megvltoztathat s a teljes egyenlsg elrhet. A szocializmust illeten azonban sem lehetsgesnek, sem kvnatosnak nem tartottk a teljes egyenlsget, hanem helyette a munka szerinti elosztst hirdettk.

  • A mrskelt egyenltlensg elfogadhat, de az eslyek legyenek egyenlek. Mltnyos jvedelemklnbsgek elfogadhatak, amennyiben azok a trsadalomnak nyjtott szolglatok klnbsgt tkrzik. De csak addig, amg elsegti a gazdasgi s trsadalmi fejldst gy, hogy a trsadalom tagjait nagyobb teljestmnyre sztnzi.

  • Szocil darwinizmus: a legrtermettebbeknek kell kivlasztdnia s az egyenltlensg szksges. Szerinte biolgiai klnbsgek vannak az egynek kztt.
    Ezt az elmletet hrom llsponttal indokoljk:
    • Elitista llspont: a trsadalomban szk elitek llnak szemben a tmegekkel, akik az tlagnl tehetsgesebbek, intelligensebbek, k viszik elre a gazdasg, a trsadalom, a kultra fejldst, ezrt magasabb jvedelmeket rdemelnek.
    • Minden trsadalmi beavatkozs a fennll jvedelemeloszlsba a szegnyebbek rdekben srti a gazdagok szabadsgjogait, gy vgs soron szolgasghoz, diktatrhoz vezet.
    • Funkcionalista szociolgiai iskola llspontja:
      A fennll jvedelemeloszls pontosan azt tkrzi, hogy a trsadalom tagjai mennyire hasznos funkcit tltenek be a trsadalom szmra.

 
Hirdets

 

 
Ltogatk
Induls: 2009-02-22
 
Ajnlott linkek
 
Knyvek
 
Laztsknt
 
Ez + az
 
Gyereksarok
 
Legjabb inf
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!