Teendk csecsemk ksleked mozgsfejldse esetn
2009.02.23. 19:15
TEENDK CSECSEMK KSLEKED MOZGSFEJLDSE ESETN
Pikler Emmi
Tardos Anna (szerk.). 1982. Szveggyjtemny a csecsem s kisgyermek szakgondoznk rszre Bp. Egszsggyi Szakdolgozk Kzponti tovbbkpz Intzete.
A fejlds egy rszletkrdsrl kvnok szlni, spedig a nagymozgsok tern az tlagosnl lassabban fejld, de egybknt p csecsem s kisgyermek mozgsfejldse segtsnek krdshez. Br rszletkrds, helyes vagy helytelen megoldsa komoly szerepet jtszik szmos gyermek ksbbi mozgsviselkedsben, szemlyisgnek alakulsban.
1969-ben megjelent munkmban 722 gyermek mozgsfejldsnek elemzse alapjn tnyknt le tudtam szgezni, hogy az p gyermek mozgsfejldsnek nem felttele a felntt kzvetlen, aktv segtsge, sem az, hogy ltesse-lltsa fel, illetve jrassa, sem az, hogy biztassa e helyzetek felvevsre, e mozgsok elvgzsre. Mindez nem helyes, nem clszer eljrs. p csecsem s kisgyermek mozgsfejldsnek elsegtsben dnt tnyez a megfelel kedlyllapot s kezdemnyezkedv kialaktsa a felntt-gyermek j kapcsolatnak kiptse rvn, a mozgst kzvetlenl nem gtol ltzk, megfelel mozgsterlet s nll jtszsra alkalmas jtkeszkzk folyamatos, cltudatos biztostsa a vltoz szksglet szerint.
Vonatkozik ez a nagymozgsok tekintetben a szoksosnl lassabban fejld gyermekekre is? gy gondoljuk, hogy igen, s ezt tapasztalataink is altmasztjk. St ksn fejld gyermekek esetben mg nagyobb jelentsget tulajdontunk az lst, llst megelz prblkozsokkal, tmeneti mozgsformkkal tlttt idszak megnylsnak, a forduls, a hasonjtszs, a kszs, a mszs s azok tmeneti formi gyakorlsnak.
Ha ezeket az tlagosnl lassabban fejld gyermekeket a statikai s mozgsfejldsi llomsok megjelensnek tlagos idpontjaiban -teht elbb, mint ahogy rettek e statikai helyzetek megtartsra, illetve mozgsok elvgzsre- ltetik, lltjk, jratjk, akkor a hasonl rossz mdszerekkel segtett tlagosan fejld gyermeknl is hibsabb testtartssal, mg grcssebben lesznek csak kpesek mozogni. S minthogy ez az llapot sokig, hetekig, sokszor hnapokig is tart, a gyermekeket ilyen mdon rszoktatjk, szinte rknyszertik a rossz koordincival, helytelen tartssal beidegzett mozgsformkra.
Ezzel egytt jr, hogy ilyen krlmnyek kztt a gyermekek mr rendszerint nem is lelik kedvket a fejlettsgknek megfelel formk gyakorlsban, gyakran meg is akadlyozzk ket ezek gyakorlsban - mieltt kpesek lennnek fellni lve kell jtszaniuk s nem fekve, mieltt biztosan jrnnak kt lbon kell kzlekednik, nem engedik mszni. Sajnos minl nagyobb mrtk, minl feltnbb az elmarads, annl erteljesebben alkalmazzk ezt a fajta "segtsget".
Ennek sorn a mozgsban lassan fejld gyermekek tbbsge elveszti mozgskedvt, nem leli rmt az aktv mozgsban. gyetlenn, bizonytalan mozgsv vlik, s ltalban nemcsak csecsem- s kisgyermekkorban ilyen, hanem ksbb is. Az okot az okozattal sszetvesztve sokszor e ksbbi viselkeds magyarzataknt arra hivatkoznak, hogy mr csecsemkorban is gyetlen volt, holott az gyetlensget csupn a segts helytelen mdja vltotta ki.
Ha a mozgsban lassan fejld gyermeknek idt adunk sajt mozgsfejlettsgi szintjn az nll, aktv tevkenysgre (s nem helyezzk fejlettebb helyzetekbe, mint amelyekkel meg tud birkzni, nem knyszertjk, nem biztatjuk olyan mozgsokra, amelyeket j koordincival mg nem kpes elvgezni), akkor a ksn r gyermek sem lesz gyetlen, bizonytalan mozgs, a mozgst ppgy lvezi, mint minden ms gyermek, s mire kin a kisgyermekkorbl mozgsaktivitsa tekintetben mr semmi sem klnbzteti meg a ksn rt a kornrtl. S minthogy az aktivitst nem bntottk meg csecsemkorban, a nagymozgsok ksleked fejldse nem befolysolja htrnyosan a gyermek fejldst egyb terleteken sem.
(A mozgs gyakorlsa sorn megtanulja sajt testt-njt, gy jut trlmnyhez, mozgssal ismeri meg a krnyez teret, ebben a trben nmagt, az nllsods lmnyhez juttatja, r el valamit, nem kiszolgltatott a felnttnek - kompetensnek rzi magt. A kicsi kudarcok rvn tanulja meg feldolgozsukat, elsajttja a kudarckpessget. Megtanul a sikerrt dolgozni, kitartan gyakorolni, jra s jra prblkozni.)
(Gyakori beavatkozsok: felltets, lltgats, jrats = direkt beavatkozsok, fiziolgis elvltozsokhoz is vezethet az izmokban, csontokban. Indirekt beavatkozs: ha az gya, hemperg alja tlsgosan puha, blelt, sppedkeny. A buksisak olyan vilgot kzvett neki, aminek nincs le, sarka, kemnysge. A korn adott rugi beszkti a cspmozgst.)
A CSECSEMK S KISGYERMEKEK CSOPORTBAN NEVELSNEK KRDSEI
Vincze Mria
Csecsem- s kisgyermekkorban ktsgtelenl vannak a trsas egyttltnek pozitvumai, nagy rmforrst jelent a kisgyermekek szmra az, hogy egymssal jtszhatnak. Mr a nhny hnapos csecsem is rl ennek, s ha egy 1 v krli gyermeket valamilyen oknl fogva egyedl tesznek a hempergbe -megszokott trsai nlkl- szomor lesz, keresi trsait, nem tud olyan jl jtszani, mint megszokott trsaival egytt. A nehzsgek nem, vagy nem elssorban a csoportban val egyttjtszsbl fakadnak, hanem a csoportban val nevels szitucijbl. Ezek a nehzsgek nem szntethetk meg, ppen azrt nem, mert a csoport nem termszetes helyzete a csecsemnek s kisgyermeknek, de egyiken-msikon sokat lehet segteni a gyermek jobb megrtsbl fakad szemllettel, jobb szervezssel, belnk rgztt eljrsok megvltoztatsval.
Nzzk meg, melyek a csoporthelyzetbl fakad fontosabb nehzsgek, nevelsi problmk:
1. Mindenekeltt ilyen az a knyszer, hogy meg kell osztaniuk gondoznit csoporttrsaikkal, s az ennek kvetkezmnyeknt fellp fltkenysg,
2. Tovbbi nehzsg s kvetkezskppen nem knnyen megoldhat nevelsi problmt jelent az alkalmazkods knyszere. Alkalmazkodni knyszerl:
· az intzmny rendjhez, a napirendhez,
· a klnbz gondoznk klnbz szoksaihoz,
· csoporttrsaikhoz,
3. Sok figyelmet s tgondolt neveli munkt ignyelnek a gyermekek kztti konfliktusok, agresszv megnyilvnulsok,
4. Vgl az a problma, amit az intzeti gyermek egynisge elszrklsnek veszlye jelent.
Els helyen ll teht az a csoporthelyzetbl add nehzsg, hogy a gyermeknek nyolcad-, tized-, vagy mg tbbedmagval kell megosztania gondoznjt. Az ma mr nem vita trgya, hogy az egszsges fejlds alapja a csecsemt vagy a kisgyermeket anyjhoz, gondoznjhez fzd stabil, meghitt kapcsolat. ppen ennek a kapcsolatnak a kialaktsa a legfontosabb, s sajnos a legkevsb megvalsul csecsemotthonainkban. De ha kialakul, s elsrend trekvsnk az, hogy kialakuljon, akkor ennek a kapcsolatnak egszsges velejrja, s a csoportban nevels problmi kapcsn bennnket most elssorban rdekl nehzsg - a fltkenysg. A gyermek a csaldban sem birtokolhatja az anyjt, brmennyire szeretn is. Rivlisa az apja, rivlisai a testvrei. Mg az anyja munkjra is haragszik, mindenre, ami elvonja tle. De a gyermek rzsei kuszk, s ha kevsb kuszk volnnak is, nem tudn ket formba nteni, megfogalmazni. A gyermek nem mondja ki, hogy "Hagyd a dagadt ruht msra, engem vigyl fel a padlsra!" Megnyilvnulsaibl lehet csak kvetkeztetni. Pl: egy kt s fl ves kisfi kistestvrt anyja szoptatja, s valahnyszor elkezden szoptatni a kicsit neki srgsen pisilnie kell, amit mg anyja segtsge nlkl nem tud elvgezni. A csaldban l gyermek helyzete, anyjhoz fzd szoros kapcsolatval mgis sokkal knnyebb. Hiszen ott, ahol 3-4 testvr is van, azok kztt is legalbb 1-2-3-4 v a korklnbsg. Teht klnbzek a szksgleteik, ms a helyzetk a testvrsorban, msfajta jogaik vannak, msfajta trdsre tartanak ignyt. Az intzeti gyermek sok-sok "iker"-testvrvel l egytt, ezek mind rivlisai. Az egy csoportban l gyermekek megkzeltleg azonos korak, mg kevert, vegyes csoportban is, hiszen nem tbb a korklnbsg 1-2 vnl. Hasonlak a szksgleteik, trdsi ignyk, letkori sajtossgainl fogva egyikk sem megrtbb a msiknl. Szocilisnak kell lennik egy olyan letkorban, amikor letkori sajtossguk az, hogy aszocilisak. s ha van megfelel kapcsolat a gyermek s gondoznje kztt, akkor a gyermek elbb-utbb fltkeny lesz a msikra. Mr a nhny hnapos csecsem is srva fakad, ha a gondozn a trst veszi fel a hempergbl, vagy a szomszdos gybl, s nem t. Az id mlsval egyre tbb s egyre differenciltabb jelt adhatja a fltkenysgnek. Mr nemcsak sr, hanem az ujjt szopja, elszomorodik, vagy esetleg bntja a keze gybe kerl trst, ahelyett, akit a gondozn felvett. Vagy odabjik a gondoznhz, s mindenkit ellk mellle, aki csak kzelt hozz. Intzetnkben, ahol egy gondozn 2-3 gyermek fejldsben rdekelt kzvetlenl, sokszor tapasztaljuk, hogy a fltkenysg gyakran nem a csoport sszes gyermeke, hanem a 2-3 gyermek kztt oszlik meg. Mr a msfl v krli gyermekcsoportban megfigyelhetjk, hogy a gyermekek fleg azokra a trsaikra fltkenyek, akik az gondoznjknek szintn sajt gyermekei. A nagyobb gyermekeknl mg kifejezettebb ez a megklnbztets.
Ez gy rendben is van. Csak ott nincs fltkenysg, ahol nincs j kapcsolat gondozn s gyermekei kztt. Ott teljesen mindegy a gyermekeknek, hogy a gondozn kit gondoz, kivel beszl, kivel jtszik. Ezt a jelensget tapasztaltk Meyerhoffer s Keller svjci csecsemotthonokban, de bven tallunk r hazai pldt is. Ilyen minden mindegy, mindenki mindegy llapotban csak a hospitalizlt gyermek van, s egyenes kvetkezmnye a stabil gyermek-gondozn kapcsolat hinynak. Persze az a gyermek sincs jobb llapotban, aki mg nem zrkzott teljesen magba, aki mg ktsgbeesetten ksrletezik, hogy mindenkit meghdtson. Ezek a kapcsolatkeres, szeretethes, "ragads" gyermekek, akik vadidegen felnttre is rcsimpaszkodnak -szinte lefejthetetlenl- akik rzelmi sivrsgukban mindenkiben a megvltt keresik.
A fltkenysg teht szinte mutatja a gondozn-gyermek kapcsolatnak, s ha knyelmesebb, mutatsabb is a csoport lete nlkle, ez ellen nem kell kzdennk. Csak az olyan fok fltkenysg ellen kell, ami annyira betlti a gyermek lett, hogy mr gtolja normlis tevkenysgben. Ilyenkor ltalban a gondozn kapcsolatteremtsben van a hiba, a sokszor tlsgosan is szubjektv rzelmeivel idnknt szinte elrasztja a gyermeket, amire a gyermek hevesen reagl. Ezrt sem szokott bevlni az olyan gondozn, aki sajt elrontott letnek, boldogtalan gyermekkornak krptlst a gyermekekben keresi.
A legkzenfekvbb s legszembetnbb nehzsg az intzeti helyzetben az alkalmazkods knyszere. A csaldban felnv gyermeknek is alkalmazkodnia kell, a msokkal val egyttls a szletstl kezdve alkalmazkodst kvn. Az intzeti gyermektl a csaldi gyermeknl tbbet: alkalmazkodnia kell a napirendhez, a klnbz gondoznk klnbz szoksaihoz, s a csoporttrsakhoz.
A napirend keretbe foglalja a gyermek lett, megszabja, hogy mikor mit csinljon, vagy mi trtnjk vele. Bizonyos fokig kell ez a keret a gyermek letben, kell mg a csaldi gyermek letben is. Mgis, ha otthon sr a csecsem, anyja kicsit elbb megeteti, alv gyermekt viszont nem rzza fel sem etetshez, sem frdetshez. Amg teht a csaldban l gyermek napirendje rugalmas lehet, alkalmazkodhat a gyermek pillanatnyi szksgleteihez, az intzetekben ltalban kt irnyban trhetnek el a gyermek szksgleteihez igazod napirendtl. Egyrszt -s ezt sokszor termszetesnek s elkerlhetetlennek rezzk- a csoport napirendje merev. A csecsemotthonok szoksos rendje szerint a gyermeket mindig ugyanabban az idben veszik fel, teszik tisztba, frdetik meg s ltetik bilire. A napirendben megadott idben stl s "foglalkoztatjk". Rgztett teht a frdetsi id, rgztett a tisztzsi, az etetsi id, ha nem gy lenne felborulna a rend. Msrszt -a csecsemotthoni ltogatsaink sorn ez volt a gyakoribb s feltnbb- annyira szervezetlen, szinte anarchikus az let, hogy az idpontkeretek ellenre a napirend sz rtelmt veszti. A szervezetlensg egyarnt vonatkozik idrendre, az esemnyek egymsutnjra, -pl: hol tkezs eltt teszik tisztba a gyermeket, hol utna, illetve az egyik gondozn az egyiket egyszer gy, a msik a msikat amgy, pillanatnyi elkpzelsknek megfelelen; vonatkozik ez a szervezetlensg a trre is -pl: nemegyszer nem volt a gyermekeknek az asztalnl lland helyk; vonatkozik a szervezetlensg az esemnyekre magukra is: letesznek-e egy gyermeket a hempergbe, kirakjk-e az gybl jtszani, lben eszik-e ma vagy szken lve, darabos telt kap-e vagy ppest, kimegy-e a levegre aludni vagy nem, lesz-e ma sta, kimennek-e a kertbe, mind-mind olyan krdsek, amelyek ad hoc, tletszeren dntdnek el. Nyilvnval, hogy az ilyenfajta szervezetlensghez -amiben a gyermekek sohasem szmthatjk ki a kvetkez lpst- lehetetlen alkalmazkodni. Nem knny azonban az alkalmazkods a merev, katons napirendhez sem. A merev napirenden bell azonban mgis van nmi lehetsge a gondoznnek a gyermek szksgleteihez jobban alkalmazkod elltsi mdra.
Ilyen lehetsg elssorban a mr emltett folyamatos gondozs. Ez azt jelenti, hogy a gondozn nem veszi kzbe a gyermeket gondozsi rszfeladatokhoz. Nem vesz fel egy gyermeket s tesz tisztba, majd visszahelyez az gyba csak azrt, hogy tz perc mlva jra felvegye az etetshez, vagy azrt, mert majd ki akarja vinni a levegre. A gondozn rszrl pedig megsznik az gynevezett sortisztzs, soretets, s ezzel cskken a gondozni munka legnagyobb fenyeget veszedelme: a mechanikuss vlsa. Msrszrl pedig nem zavarjk meg a napirend kedvrt az esetleg szenderg, vagy ppen jl jtsz gyermeket hromszor (tisztba teszik, megetetik, levegre viszik). Az hes, sr gyermeket sem bosszantjk azzal, hogy tisztba tve jbl az gyba teszik, ahelyett, hogy enni kapna vgre. A folyamatos gondozsi rendszer mellett a gondozn a meghatrozott sorban kvetkez gyermeket veszi fel, s ltja el. Elltja gy, ahogy a mama a gyermekt, tisztba teszi, megeteti s a napirendtl fggen vagy felltzteti s kiviszi a levegre, vagy leteszi a hempergbe.
Arra is van lehetsgnk, hogy a gyermekek alvsi szoksaihoz alkalmazkodjunk. A napirendben rgztett ugyan az tkezsek szma s idpontja, de ha gy tapasztaljuk, hogy egy gyermeket rendszeresen breszteni kell az esti etetshez, ezt elhagyjuk inkbb, s nappal emeljk a kosztjt. Viszont ha gy ltjuk, hogy egy gyermek rendszeresen sr este, hes, beiktatunk az trendjbe egy esti rendkvli gymlcs-adagot, amihez termszetesen nem keltjk fel, csak akkor kapja, ha kri. Nappal is figyelembe kell venni a gyermek alvsignyt, ami pedig mg egy nagyjbl azonos kor csoporton bell is klnbz; ppen ezrt az jszakai s egy hosszabb nappali alvsi idn kvl az alvsi id rgztse illuzrikus. Elfordul azonban, hogy az egsz csoport, vagy a gyermekek egy rsze, vagy akr csak egy gyermek a csoportbl szvesen visszaalszik mg egy sort pldul reggeli utn. Ilyenkor az illet gyermek vagy gyermekek napirendjbe hetekre, hnapokra beiktatjuk lefektetsket, egszen addig az idpontig, amg valban alusznak, pihennek az gyukban. De a napirendbe iktatott lefektetsen kvl is, a gondozn sok figyelmet kvn feladata, hogy a hempergben elfrad, ellmosod gyermeket gyba tegye, az gyban felbred, ber gyermeket pedig a hempergbe.
A napirenden kvl alkalmazkodnia kell a gyermeknek a klnbz gondoznk klnbz szoksaihoz. Minl tbb gondozn kezn fordul meg egy gyermek, s minl inkbb klnbznek egymstl gondozsi szoksaikban, annl nehezebben tud alkalmazkodni. Ezrt is kell arra trekednnk, hogy az egyes gondoznk munkja a legaprbb rszletekig egysges legyen, s hogy a csoportban lland gondozni grda legyen. A csoport sszes gondoznjnek tudnia kell, hogy valamelyik gyermek nem a fzelk utn, hanem eltte kapja a gymlcst; mindenkinek tudnia kell, hogy valamelyik gyermek csak destve, vagy hgtva, j melegen szereti a fzelket; mindegyik gondoznnek tudnia kell, hogy Zsuzsa pehelyzskjt nem szabad sszegombolni, csak amikor mr elaludt, mert klnben nyugtalan.
Vgl alkalmazkodnia - llandan alkalmazkodnia kell a gyermeknek csoporttrsaihoz. Mr az is elgondolkoztat, hogy az intzetben nevelked gyermek soha nincs egyedl, taln soha nincs krltte teljes csend, ritkn van krltte olyan nyugalom, ami az elmlylt jtkt biztostani tudn. Flrevonul egy sarokba, ott rakosgatja a kockkat, jn egy msik s kikapja a kosarat a kezbl. pt egy tornyot, a msik gyermek -esetleg vletlenl- felrgja. Vagy csak ll, kinz az ablakon s fejhez repl egy labda, vagy fellki egy arra szalad gyermek. Hintzni szeretne, de a hintzsnak is megvan a sorrendje, biciklizni szeretne, de az egyetlen biciklin egyik trsa l. Vagy homokozik, s ellenllhatatlanul azt a laptot kvnja meg, ami a trsnl van. Sokszor mg intzeti szoksok is neheztik az lett; ebdelnek: meg kell vrni, mg mindenki sorba ll, mindenki bilizik, mindenki megmossa a kezt, meg kell vrni mg mindenki szpen rendesen lel az asztalhoz. De taln a legnehezebb az alkalmazkods a gyermek szmra, amikor sr, bajban van, s a gondozn nem tud azonnal a segtsgre sietni. Nem tud, mert a kezben ppen egy msik gyermek van, akit etet, frdet, vagy aki ppen szintn srt s szintn vigasztalsra, segtsgre szorult. Hogyan lehet ebben a gyermeket megterhel helyzetben valamit knnyteni? Sokat szmt a j trgyi krnyezet, sok hellyel, sok jtkkal, de mg tbbet a gondozn odahallgat fle, odafigyel szeme, segteni akarsa. Igaz, nem veheti fel a sr gyermeket, ha egy msik van a kezben, de nhny szval megnyugtathatja. Megmondhatja, hogy "egy kicsit mg vrnod kell, Lacit megetetem, aztn mindjrt te kvetkezel", vagy "ltom elfradtl, rgtn felveszlek s az gyadba teszlek, csak Katit mg tisztba teszem". A szavak tartalmt kezdetben mg nem rti a csecsem, de azt rzi, hogy a gondozn vele rez, segteni fog rajta. Lehet, hogy tovbb sr, de srsa nem elhagyott, nem a lgres trnek szl.
Ami a jtkok ltal okozott konfliktus-helyzeteket illeti, azoknak egy rszn negatv kvnalmakkal lehet segteni. Ilyen negatv kvnalom, hogy ne legyen hinta. Nemcsak azrt ne legyen hinta, mert nem ad lehetsget aktv jtkra, -a gyerekek csak lnek rajta s lvezik a zsongt hatst- hanem azrt sem, mert mivel csak egy van belle mg egy lehetsget ad a sorban llsra, az egymsra val passzv vrakozsra. A bicikli j jtk, de csak akkor, ha tbb van belle. Ha nincs md tbb darab beszerzsre, akkor inkbb ne adjunk a csoportnak biciklit. Ms a helyzet a babaszobval, a teherautkkal. Ezekkel tbb gyermek jtszhat egyszerre. A kisebb jtkokbl elegend mennyisgre van szksg, hogy ne egyms kezbl tpjk ki a gyerekek. Persze gy is elfordul, hogy egy gyermek gyjti ssze az sszes vdrt, hogy egy gyermek ellenllhatatlan vgyat rez a msik gyermek kezben lev labda utn. Ezeknek a konfliktusoknak az elsimtsa s a gyermekek nyugodt jtklehetsgnek biztostsa komoly neveli tapasztalatot s tapintatot kvn.
Megnehezti a csoport lett a gyermekek egyms fel irnyul agresszija. Illetve lljunk meg itt egy percre: vajon az, amit mi felntt szemmel agresszinak vlnk, az valban mindig az agresszi megnyilvnulsa? Mondok egy-kt pldt: a hasra fordul, ksz-msz gyermekek kztt trvnyszeren fellp egyms hajnak megfogsa s a gyermekek egymsra mszsa. Felntt szemmel nzve ez felttlenl agresszv megnyilvnuls, mghozz elg durva. Ha azt a gyermeket nzzk, akire rmsznak, reakcija klnbz. Sokszor jtknak fogja fel, egytt nevetnek, de elfordul, hogy kzmbsen tri vagy srva fakad. A hajba markols fjdalmasabb, itt gyakoribb a srs. De ha a rmsz vagy hajba markol gyermeket megnzzk, gyakran nyomt sem ltjuk rajta az indulatoknak. A legbksebben mszik trsra, s a legrtatlanabb, rdekld, esetleg kzmbs arccal markol bele a msik hajba. Lehetsges, hogy valamifle testi kontaktuskeressrl van sz. Legtbbszr hiba prbljuk a gyermeket az gynevezett mszprnra eltrteni, a gyermek akkor is a msik gyermekre mszik s nem a mszprnra. Az pedig, hogy a gyermekek szeretnek az anyjuk vagy gondoznjk hajba belekapaszkodni kzismert. Kzismert ez a majmoknl is, ez vezetett ahhoz a felismershez, hogy itt sztnjelensgrl van sz, a Hermann ltal lert megkapaszkodsi sztnrl. Harlow ksrletei ezt mg inkbb altmasztottk. Harlow anyjuktl elvlasztott kismajmokat figyelt meg - ketreckben egy szrbl s egy drtbl ksztett ptanyt helyezett el. A drtanyn elhelyezett cumisvegbl szophatott a kismajom, a szranyn nem lehetett szopni. Megfigyeltk, hogy a kismajom ideje nagy rszt a szranyba kapaszkodva tlttte, ppen csak a tpllkfelvtel rvid perceire szaladt a drtanyhoz, utna rgtn visszatrt.
A gyermek teht rmszik trsra, belemarkol a hajba. A gondozn termszetes reakcija az, hogy haragszik az "agresszorra", s megvdi, vigasztalja a szenved felet. Ha a hajat hz, trsra msz gyermek sok ilyen tapasztalatra tesz szert, megtanulja, hogy ezek a gondoznnek nem tetsz cselekedetek, de megtanulja azt is, hogy hogyan tudja a gondozn figyelmt knnyen magra irnytani. Ezzel a lehetsggel aztn l is. Nem ritkn lehet ltni, hogy a bksen jtsz gyermekek kz belp a gondozn s abban a pillanatban valamelyik gyermek a gondoznjre nzve buzgn meghzza a mellette ll gyermek hajt. Az srva fakad s megvan az eredmny: a gondozn szl hozz, ha haragosan is, vagy felveszi, hogy ne rje el trst, azaz valamilyen formban mindenkppen foglalkozik vele.
A felntt szmra agresszv cselekedetnek ltszik az is, ha a gyermek elveszi trsa jtkt. Pedig kezdetben nem tekinthet ez sem agresszinak. A kisgyermek, s fleg a csecsem lekzdhetetlen vgyt rez valamilyen megltott trgy irnt, ezt mindenkppen meg akarja szerezni. Tulajdonkppen szre sem veszi, hogy ez a trgy egy msik gyermek kezben van, s nem a fldn hever. Ha a msik gyermek srni kezd az inzultus miatt, csodlkozva rnz, nem rti az sszefggst cselekedete s a msik gyermek srsa kztt. Sok-sok ilyen tapasztalatra van szksge ahhoz, hogy a kettt sszekapcsolja.
Nem knny eldnteni mirt bntjk olyan elszeretettel a sr, vagy a mozgsban elmaradottabb gyermeket. A sr gyermek clpontja az sszes tbbi gyermeknek. Ha egy gyermek elkeseredetten srva borul a fldre, rvidesen rfekszik egy-kt trsa, egy msik a hajt hzza, a kvetkez a kezben lev jtkkal tgeti. gy jnnek ltre a sorozatbntsok, a gyermek aki egy rtatlannak tn hajhzs miatt srni kezd, clpontt vlik. Ha sr mg jobban meghzzk a hajt, ha tovbb sr leteperik a fldre, rlnek, stb... Itt arra lehet gondolni, hogy a gyermek a hangadst akarja provoklni, vagy tanulmnyozni akarja a cselekedete nyomn bekvetkez esemnyeket, de kiss merszebben s mlyebbre hatbban arra is, hogy a gyermeknek sztns, teht mr agresszit kivlt vetlytrsa a gyengbb, elesettebb gyermek.
Ha a gondozn haragszik az ltala agresszvnek tartott gyermekre, s haragjnak megfelelen akarja a konfliktust elintzni, akkor a gyermek nagyon hamar valban agresszv lesz. Mert mit csinl ilyenkor a gondozn? A jtkot elvev gyermek kezbl kiveszi az annyira hajtott jtkot, s visszaadja a tulajdonosnak, a hajat hz gyereket durvn megragadja, vagy legalbbis rkiabl, stb... s mivel az agresszi agresszit szl, a legrtatlanabb gyermek hamarosan agresszvv vlik. Mit csinljon ht? Hagyja, hogy a gyerekek kiszedegessk egyms kezbl a jtkot, hagyja, hogy egymst tiporjk, egyms hajt hzzk? Egy darabig hagyhatja. Nem kell minden konfliktusba rgtn beavatkozni, mint ahogy a testvreknl sem. Elfordul, hogy a gyermek nem is trdik azzal, hogy elvettk a jtkt, nem bnja ha a msik rmszik. Sokszor megoldjk a gyerekek egyms kztt konfliktusaikat, felntt beavatkozs nlkl: a jtkot elvev gyermek pldul msik jtkot knl cserbe, vagy a gyermek kitr a tovbbi hajhzs ell, stb... Nehz a beavatkozs azrt is, mert a gondozn legtbbszr ksz helyzetet lt, aminek sokszor hossz elzmnye volt. Lehetsges, hogy a hajat hz gyermek ppen "visszahz", lehetsges, hogy a msik gyermek csak visszaveszi azt a jtkot, ami eredetileg is nla volt. Persze a sr gyereket, a szenved felet mgiscsak meg kell vdeni. Itt van ppen az egyik legknyesebb, legtbb tapintatot ignyl pedaggiai feladat: vdelemre szorul gyereket gy megvdeni, hogy az aktv bnt fl megrtse ugyan, hogy tette kvetkezmnyekkel jr, de ne srtdjk meg annyira, hogy dacba kerlve, erre a megrtsre kptelen legyen. Intzetnkben bevlt mdszer, hogy hajhzs vagy egyb testi srts esetn mindkt gyereket gyba teszi a gondozn. Nem szidja meg az aktv felet, de hatrozottan megmondja, hogy nem szabad ezt csinlni - s nem vigasztalja agyon a msikat sem. Ha csak az aktv fl kerl az gyba, az megsrtdik, a passzv fl pedig tovbbra sem fog igyekezni a tmadsokat elkerlni, s ha ez ismtelten elfordul, akkor az gyba tett gyermek valban haragudni fog a vigasztalgatott gyerekre. Az gyukban egyms mell helyezett gyerekek viszont gyakran perceken bell a legnagyobb megrtsben jtszanak egymssal. A nagyobb gyerekeket mr nem lehet gyba tenni, s ppen a nagyobb gyermekcsoportok lett keserti meg sokszor egy-egy vad, valban agresszv gyermek. Ezt mg nehezti, hogy a vadsg jrvnyszer. Nemcsak a gondozn agresszija szl agresszit, hanem a trsa ltal megttt gyermek is tovbbt, s ha ma egy gyermek harap a csoportban, lehet, hogy hrom nap mlva a csoport majd sszes gyereke harapni fog. A legfontosabb teend ilyenkor a legrosszabb llapotban lev, nyugtalan gyermek helyzetnek rendezse. s mg egy: arrl mr sz volt, hogy a gondozn ne legyen agresszv, mg rejtett mozdulataiban s szavaiban sem, de a gyerektl se kvnja, hogy agresszijt kedvessggel vltsa fel. Sohase prbljon a gyermek tsre emelt kezbl simogat kezet csinlni: "ne bntsd, inkbb simogasd meg!" Ez hazugsgra, szinttlensgre nevelne.
Vgl beszlni szeretnk a gyermek intzetben nevelsnek mg egy slyos problmjrl: egynisgk elszrklsnek veszlyrl. Az intzetben nevelt gyermek mr helyzetnl fogva is szrke. Nem egyetlen gyermek, nem a legkisebb, nem a "nagyfi", nem a "kislny". Nyolcad-tizedmagval l egy csoportban. Emellett ltalnos intzeti szoks szerint hajuk egyformra nyrva, ruhjuk egyforma, egyforma a cipjk, az ingk, a nadrgjuk, a kabtjuk. Egyforma a pizsamjuk s az nnepl ruhjuk is. Egy szobban alszanak, egyforma gyakban, egyforma takarkkal, egyforma poharakbl, sokszor mg egyforma mennyisget is kapnak. Kzsek a gondoznik, kzsek a jtkaik. Kzs kdbe vsz a mltjuk, egyformn bizonytalan a jvjk. Kzs a napirendjk, egyszerre mennek stlni, egyszerre lnek bilire. Tbbszr halljk azt, hogy "Maradjatok csendben!", "Gyertek ebdelni!", Aludjatok!", mint azt, hogy "Maradj csendben!", "Gyere ide Pista!", "Aludj jl kisfiam!" Ilyen krlmnyek kztt nehezen bontakozik ki az egynisge, nehezen klnti el magt krnyezettl, nehezebben alakul ki az ntudata, annak tudata, hogy , az egyedli pldny.
Mirt olyan fontos, hogy az ntudat kialakuljon? Az ers n biztostka annak, hogy az ember valakinek rezze magt, annak kialakulatlansga hozza ltre a minden mindegy gyerekeket s fiatalokat, akik sodrdnak minden ramlattal, akiknek a plyavlasztsa s prvlasztsa vletlenszer, akik egy-egy ersebb egynisg hatsa alatt knnyedn sodrdnak a prostitci s kriminalits fel. Tbbek kztt e miatt is dominl a lenyanyk s a bnzk anamnzisben az intzeti mlt.
A csaldban nevelked gyermekben is lassan, fokozatosan, kb. a 3.v vgig megy vgbe ez a folyamat, s a krds nem is fogalmazdik meg minden gyermekben olyan tudatosan, mint egy 2,5 ves kisfiban, aki hirtelen eszmlve gy fordult anyjhoz: "Anyu, n n vagyok?" A csald a gyermek szletse pillanattl segti az ntudat kialakulsnak folyamatt. Az anyja, az apja, az testvre, az kis kdja, az rgi fnykpei, az sapkja, kabtja - s a vgtelensgig lehetne sorolni a gyermeket krlvev szemlyek, trgyak, szoksok listjt. A vilg krltte forog, a vilg kzepe. Ez az nkzpontsg szksgszeren hozztartozik az egszsges gyermek fejldshez, - csak akkor van baj, ha idsebb korra is tnylva megnehezti a gyermek beilleszkedst a kzssgbe.
Az intzeti gyermek mg tmenetileg sem igen rezheti magt a vilg kzepnek. A "tbbes" helyzet olyan mlyen rgzdik benne, hogy az egyik vodsotthonban, egy felmrs alkalmval arra a krdsre, hogy "Mit csinlsz, ha hes vagy?", "Mit csinlsz, ha elfradsz?", a legtbb gyermek tbbes szmot hasznlva vlaszolt: "Akkor esznk!", "Akkor lefeksznk!"
Clunk: segteni a gyermek ntudatnak kialakulst, segteni egynisgnek minl sznesebb kibontakozst. Ezt is elssorban a stabil szemlyi kapcsolat kialaktsval rhetjk el. Azzal, hogy mindegyik gyermek rezze, hogy az gondoznjnek -Rozijnak, Icjnak, Editjnek- fontos, amit csinl, amit mond. Azzal, hogy az gondoznje szmontartja a tulajdonsgait, kedvtelseit, kvnsgait. Legdntbb teht a stabil szemlyi kapcsolat az ntudat kialakulsban. Emellett szmos, tbb-kevsb aprsgnak tn lehetsg van amivel ersthetjk, -vagy ppen gyengthetjk az ntudat kialakulst. Egyik ilyen lehetsg a gyermek klseje. Azt szeretnnk elrni, hogy minden gyermek szeresse a klsejt, szpnek rezze magt; az egyik szp szke hajrt, a msik a ragyog szemrt; a kevsb vonz klsej gyermeknl mg inkbb fontos, hogy hangslyozzuk a benne rejl szpet, klns gonddal kell hajt nyrni, frizurjt megvlasztani, elnysen ll csinos ruhba kell ltztetni. Egy msik lehetsg -amivel igen sok visszals trtnik- a gyermek neve. Egyszernek s termszetesnek tn kvetelmnynek ltszik, nevezzk nevn, keresztnevn a gyermeket. A gyermek elhagyja gondoznit, leveti ruhit, amikor elhagyja az intzetet. De a nevt magval viszi. Mit kezd az a gyermek, aki mg a nevt is elveszti? Mit kezd majd a sok Csoki s Csuri, Prms s Br, a kvrsge miatt Dagi s Duci, a sovnysga miatt Crna s Gilice, kiss nagyobb orra miatt Pinocchi, aki haza vagy j intzetbe kerlve most mr Pista, vagy ppen j becenvknt a Srte nvre kell hallgasson. Hiszen itt nem arrl az otthonban nevelked gyermekrl van sz, aki egyik nap az anyja Aranybogara, msik nap Kisvirgja. Mg gy is elfordul, hogy a 3 ves Eszter -akinek ezer s ezer beceneve van hallosan megsrtdik, ha Esztinek nevezik. Mindannyian tudjuk, hogy Jzsef Attila lete vgig srelemknt viselte magban, hogy nevelszlei Pistnak szltottk, mert olyan nv hogy Attila nincs. Az intzeti gyermek csak nem rti, hogy eddig nem volt. Mg a neve vltozsval is megszakad letnek amgy is olyan gyenge szlra fztt folyamatossga. A ragadvny-neveknl, gny-neveknl, beceneveknl nem jobbak a vezetknvbl kpzett klnbz nevek sem. s arra is gyeljnk, hogy kt egyforma keresztnv esetn a kettt mskppen nevezzk a csoportban, az egyiket Katnak, a msikat Katinak, az egyiket Jsknak, a msikat Jzsiknak. Az vodai let gyakorlatbl vettk t a csecsemotthonok s a blcsdk a jelek hasznlatt. A jelek szksgessgt azzal indokoljk, hogy a gyermek mg nem tud olvasni, mgis meg kell valahogyan klnbztetnik a trlkzket, a polcokat, bizonyos ruhadarabokat. Blcsdben inkbb csak humoros a sok alma, fs, kalapcs, vonat, nyl s ntzkanna; a blcsds gyermek hazamegy, s ismt Kati lesz s Jancsi. Csecsemotthonban azonban, ahol a gyermek nfejldse amgy is neheztett, csak zavar a jel. Nem azt tanulja meg, hogy a Szab Pter, hanem, azt, hogy a harapfog, s ha a csoportot vlt, akkor a zsirf, s ha intzetet vlt, akkor pttys labda lesz. A gondoznk beszde, szhasznlata mg jobban elmossa a jel szimblum voltt. Nem azt krdezi: "Melyik a te jeled?", hanem azt mondja: "Te vagy a bohc?". Jrtam olyan csecsemotthonban, ahol az asztalhoz l gyermekeknek nem volt lland helyk, de miutn elhelyezkedtek a gondoznjk eljk rakta jelket. Nem azt erstette bennk, hogy vi az ajt mellett l, Tams pedig vivel szemben, hanem azt, hogy vi kpesknyv, Tams pedig bicikli.
Egy msik lehetsg az ntudat kialaktsnak segtsben a szemlyi tulajdon. Ott mg nem tartunk, hogy minden egyes gyermeknek csecsemkortl kezdve kln egyni ruhatra lehetne. Nem is annyira anyagi, inkbb szervezsi nehzsgek miatt nem. De nmi erfesztssel s sok odafigyelssel mindenhol megvalsthat, hogy legalbb minden 1,5 ven felli gyermeknek legyen egy-egy olyan ruhadarabja, amelyik klnbzik a tbbiektl, s amelyet is s trsai is megismernek. Nlunk minden gondozn s az sszes gyermek tudja, hogy a zld pttys naposktny a Jsk, a piros overl Bzsi, a sttkk Kati. De a gyerekek azt is tudjk, hogy melyik bili ki, melyik kis szk ki, melyik bgre, melyik tnyr kinek a tulajdona. s persze azt is tudjk s tiszteletben tartjk, hogy ez Edina mackja, az Dia kk ruhs babja.
Mindebbl nem az kvetkezik, hogy olyan gyerekeket akarunk nevelni, akik nem tudnak alkalmazkodni, akik nem tudnak megbirkzni fltkenysgkkel, konfliktusaikkal, akik magukat semmifle fegyelemnek nem tudjk s nem akarjk alvetni. Nem errl van sz. De olyan embereket akarunk nevelni, akik ers njkkel tudatosan alkalmazkodnak a kzssghez, abban jl rzik magukat, egyni rdekeiket al tudjk rendelni a kzssg rdekeinek. Azt mondtam a bevezetben, hogy a csecsem nem kzssgi lny, csak anyjval l szoros kzssgben. Az gynevezett kzssgi nevels viszont nagyon is itt kezddik. Akkor fog tudni a gyermek jl beilleszkedni a kzssgbe, akkor fogja trsait szeretni, akkor lesz bartja, akkor lesz vlasztott j hzastrsa, ha ez az anya-gyerek, gondozn-gyerek kapcsolat j, ha sok szeretetet kap. Tapasztalatunk s meggyzdsnk azonban az, amit gy fogalmazhatunk: a gyerekeknek olyan llapotba hozsa a feladatunk, hogy konfliktusaikat elviseljk, hogy alkalmazkodni tudjanak az intzeti let megannyi ktttsghez, hogy egynekk vljanak, s ehhez nem direkt knyszert, fegyelmezst, uniformizlst kell alkalmazni. Nem ezltal, hanem ppen az ers n kialaktsa ltal indul meg mr ebben a korban valami abbl, ami a gyermeket ksbb kzssgi lnny teszi.
Amit az anya, a csald nyjt a csecsem s kisgyermek szmra, azt az intzet semmikppen sem tudja nyjtani, de a nehzsgek s veszedelmek egy rsze nagy krltekintssel elhrthat. A krlmnyek j megszervezsvel, az j meg j problmkra llandan felfigyelve, a gyermek reakciit mindig megrteni akarva elevenen tarthatjuk kapcsolatkszsgket, megknnythetjk beilleszkedsket, s segthetjk egynisgk kibontakozst.
|